Construim Catapeteasma

Nota : Suma necesara pentru constructia Catapetesmei a fost atinsa si chiar depasita cu ocazia hramului parohiei

 

 Adunarea Generala Parohiala care a aut loc duminica 15 ianuarie 2012 a luat in considerare si a aprobat propunerea Consiliului Parohial cu privire la achizitionarea unei noi catapeteasmepentru biserica noastra.

Catapeteasma este piesa principala din ansamblul de mobilier necesar in biserica ortodoxa. In traducere exacta, catapeteasma inseamna suport de icoane si ea desparte altarul bisericii de naos, putand avea diferite forme in sectiune, insa trebuie sa respecte erminia, adica sa cuprinda toate cele 4 registre, sa cuprinda icoanele imparatesti, icoanele praznicale, cei 12 apostoli si cei 12 prooroci.

Catapeteasma va fi confectionata din lemn masiv de stejar intr-un grad de complexitate extrem de ridicat (varianta premium) metrul patrat costand 600 $ (fara icoane). Icoanele, din care cele mari arhierestivor fi imbracate in foita de aur, vor costa aprox. 8.500 $ - 10.500 $ Datorita dimensunilor bisericii, catapeteasma va avea o suprafata de 53 m2 (9.40 m x 5.70 m) iar costul ei se ridica la aprox. 50.000 $ (incluzand si transportul maritim).

 Pentru a putea sa se atinga aceasta suma Adumarea Generala Parohiala a propus si aprobat suma de 500 $ / familie (250 $ / persoana singura sau familie mono parentala) platibila de membrii parohiei noastre ca, ctitorie in sustinerea acestui proiect.

Donatiile pentru construirea catapetesmei se pot face la biserica prin cheque sau cash sau prin intermediul site-ul web al bisericii prin PayPal (va rugam sa specificati "CATAPETEASMA" la detaliile de plata)

Pana in momentul de fata (17 septembrie 2012) s-a strans suma de: 57.580 $ [ view details ]

Va multumim si Dumnezeu sa va binecuvinteze !!!

Nota - click pe imaginile cu planurile pentru a vedea detalii.