Adunarea Genarala Parohiala (13 ian. 2013)

consiliu

Potrivit statutului Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi, la fiecare inceput de an in fiecare parohie / misiune se convoaca Adunarea Generala Parohiala care va discuta probleme organizatorice, financiare si va creiona activitatile parohiei pentru urmatoarea perioada de timp. In plus, anul acesta, din agenda Adunarii Parohiale Generale fac parte si alegerea noului Consiliu Parohial si a Comitetului Doamnelor (AROLA) pentru perioada 2013 - 2014

Astfel, duminica 13 ianuarie 2013, dupa Sfanta Liturghie va avea loc ADUNAREA PAROHIALA GENERALA la parohia noastra, la aceasta adunare sunt invitati sa participe toti enoriasii si membrii parohiei noastre, drept de vot avand insa numai cei care si-au platit membria pe anul 2012 si pe 2013

Consiliu Parohial (organul executiv al parohiei) va incerca sa duca la indeplinire sarcinile si obligatiunile creionate de Adunarea Generala Parohiala iar Comitetul Doamnelor va coordona activitati sociale, culturale, educative, de protocol / agape.

In conformitate cu articolul 32.03 din Statutul de organic de organizare al Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi [ view statut ] , duminica 30 decembrie 2012 a fost ales Comitetul de Propunere pentru noul Consiliu Parohial.

Din acest comitet fac parte:

  • Pr. Arsene Teofil
  • Hudema Viorel
  • Oprisanu Cristian
  • Straticiuc Igor
  • Ciuciu Ioan

Aceast comitet va primi propuneri pentru membrii in Consiliul Parohial, va face publica lista cu aceste propuneri si le va aduce spre validare in cadrul Adunarii Generale Parohiale. Insa in cadrul Adunarii Generale pot fi si propuneri din sala ("on the floor") pentru membrii in noul consiliu parohial.

Cine doreste sa faca propuneri pentru membrii in noul Consiliu Parohial este rugat sa contacteze una din persoanele de mai sus sau sa completeze formularul electronic [ Propuneri pentru Consiliu Parohial 2013-2014 ]

Lista cu candidati propusi poate fi vizualizata aici [ view list ]

Va multumim !