Precizari administrative

Pentru o mai buna informare si intelegere a modului in care functioneaza parohia noastra dorim sa facem urmatoarele precizari :

Parohia este teritoriul canonic unde se desfasoara activitatea mantuitoare a Biserici, iar lacasul de cult sau biserica parohiala este asezamantul sfintit, unde este preamarit Dumnezeu, unde se savarseste Sfanta Liturghie si toate Tainele, slujbele si rugaciunile publice, unde se aduna credinciosii pentru a se ruga si a da slava lui Dumnezeu, pentru a se impartasi de darurile mantuirii ce li se mijlocesc de episcopii si preotii Bisericii.

Potrivit statutului intern de organizare [ view statut ] al Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi (arhiepiscopie din care parohia noastra face parte integranta) la inceputul fiecarui an si in fiecare parohie / misiune se convoaca Adunarea Generala Parohiala – forul decizional al parohiei compus din enoriasii in buna randuiala care se implica activ si isi indeplinesc obligatiile financiare pentru sustinerea parohiei. Aceasta adunare va discuta probleme :

  • organizatorice,
  • financiare,
  • si va creiona activitatile parohiei pe anul in curs.

In plus la fiecare 2 ani Adunarea Genarala Parohiala va alege si va investi Consiliul Parohial – forul executiv al parohiei, Comitetul Doamnelor (AROLA) [ view statut ] si persona responsabila cu Scoala Duminicala pentru un mandat de 2 ani.

Toate aceste masuri organizatorice sunt necesare in baza recunoasterii juidice legale pe care statul de drept o arata fata de institutiile religioase (Loi sur les corporations religieuses RLRQ, C. C-71) Autoritatea statala recunoaste fundamentul religios si organizatoric al parohiei ca facand parte dintr-o « organizatie mama » (in cazul nostru arhiepiscopia) in baza Charter-ului Eclesiastic [ view charter ] [ view letter ] pe care acesta il emite si fara de care nu am putea avea recunoastere si comuniune religioasa. Astfel, parohia ca institutie, are indatoriri si obligatii fata de Autoritatea Statala si fata de Centrul Eparhial (fara recunoasterea autoritatilor civile si religioase, parohia nu ar putea sa existe canonic sau juridic)

In Nord-America Biserica Ortodoxa Romana este finantata EXCLUSIV din contributia si din donatiile credinciosilor la care se adauga serviciile religioase si evenimente sociale cu scopul strangerii de fonduri - parohiile sunt sustinute de catre enoriasi iar Arhiepiscopia este sustinuta din contributia parohiilor fata de Centrul Eparhial. NU EXISTA alte surse de venit (ex. salarii din Romania sau transferuri din Romania fata de Arhiepiscopie sau parohii) Arhiepiscopia si parohiile din cadrul ei avand un statut special de independenta financiara si juridica fata de Patriarhia Romana de la Bucuresti.

Pentru a-si putea desfasura activitatea, Parohia Sfanta Maria, alaturi de: donatiile benevole, actiuni pentru strangere de fonduri, inchirieri ale subsolului, vanzari de lumanari si serviciile oferite credinciosilor are in derulare doua programe principale de strangere de fonduri si anume :

  1. Membria
  2. Stewardship

Speram ca aceste precizari sa aduca un plus de intelegere credinciosilor despre modul in care functioneaza din punct de vedere juridic si administrativ parohia noastra.

Va multumim !