Ref : Hramul bisericii 2008

Nasterea Maicii Domnului

Parohia "SFANTA MARIA - Nasterea Maicii Domnului" din Gatineau doreste sa multumeasca pe aceasta cale tuturor donatorilor, binefacatorilor, voluntarilor si nu in ultimul rand dumneavoastra tuturor care ati participat la primul hram al parohiei noastre care a avut loc in zilele de 30-31 august 2008.

La acest important eveniment din viata parohiei noastre a participat IPS Nicolae Condrea Intai Statatorul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane din cele doua Americi (arhiepiscopie din care parohia noastra face parte), PC Pr. Grigore Tapuc de la parohia ortodoxa romana "Sfantul Matei" din Ottawa, PC Pr. Daniel Banu de la misiunea ortodoxa "Sfantul Nicolae" din Ottawa, Arhimandrit Pr. Cyrille de la manastirea ortodoxa romana "Acoperamanul Maicii Domnului" din Wentworth - Quebec, delegati ai Ambasadei Romane din Ottawa precum si un grup de patru militari romani aflati intr-un schimb de experienta la Montreal.

Evenimentul a inceput sambata seara cu savarsirea Tainei Sfantului Maslu dupa care a urmat o seara duhovniceasca in care IPS Nicolae a stat de vorba cu credinciosii. A 2-a zi, duminica, pe 31 august s-a savarsit Sfanta Liturghie arhiereasca cu sobor de preoti dupa care a urmat un moment artistic sustinut de catre copii din parohie si la final agapa frateasca pregatita de reuniunea doamnelor, care a dat posibilitatea celor prezenti de a gusta din cateva bucate traditionale romanesti.

Cu ocazia acestui eveniment s-a strans pentru biserica suma neta de: $ 2485

Va multumim si fie ca mult Milostivul Dumnezeu sa va rasplateasca ravna si eforturile fratiilor voastre !