Ref : Cupa Parohiilor la Fotbal (editia a 4-a)

Cupa Parohiilor - 2010

Dupa cum bine ati fost informati, raspunzand invitatiei inimosului parinte paroh Gheorghe Tiu de a participa la al 2-lea hram al Bisericii (Adormirea Maicii Domnului) precum si la a 4-a editie a "Cupei Parohiilor", membrii echipei de fotbal ai parohiei Sfanta Maria din Gatineau, QC au participat duminica 15 august 2010 la a 4-a editie a Cupei Parohiilor, cupa organizata de parohia Sf. Ap. Andrei din Mississauga, ON.

Bucurandu-se totodata de binecuvantari arhieresti, la startul competitiei au luat parte patru formatii - s-a jucat sistem eliminatoriu 2 cite 2, invingatoarele disputindu-si trofeul si cecul de 1500 CAD. Echipa noastra, reprezentand parohia Sf Maria din Gatineau, a fost de fapt Cenusareasa competitiei tinand cont de statutul sau de out-sider, de tineretea si entuziasmul baietilor care au strabatut o distanta de peste 500 de km pentru a cuceri trofeul.

Cupa Parohiilor - 2010

Conducatorul delegatiei noastre, Preot Paroh Teofil Arsene, a asigurat toate conditiile ca parohia noastra sa poata fi reprezentata. Astfel s-a reusit intr-un timp record de 3 saptamini (unele antrenamentele desfasurandu-se chiar pe o ploaie torentiala), sa organizam o echipa care sa ne reprezinte cu cinste la aceasta competitie.

In semifinala, baietii nostrii au intilnit echipa locala a parohiei Sf Ap. Andrei, campioana en-titre si detinatoarea trofeul. Pe o caldura torida insa impulsionati de o mica dar extrem de inimoasa galerie, echipa noastra nu s-a speriat de valoarea adversarului, pe alocuri rezistand cu brio atacurilor echipei adverse. Dupa 40 de minute de lupta “surda si aparare eroica”, voinicii nostrii au reusit sa duca meciul la lovituri de departajare. Caldura insuportabila, oboseala care pe alocuri si-a spus cuvantul (majoritatea baietilor au sosit inainte cu 2 ore la meci dupa un drum de peste 5 ore), emotiile si nu in ultimul rand dorinta de victorie, au facut ca echipa noastra sa piarda dramatic la loviturile de departajare de la 7 m, lucru care ne-a scos din competitie si din visul de a aduce Cupa in Gatineau.

Cupa Parohiilor - 2010

Multumim baietilor care au format aceasta echipa, pentru cei care s-au batut ca leii pe teren in numele parohiei noastre, multumim de asemeni sustinatorilor nostrii care ne-au incurajat de pe marginea terenului si nu in ultimul rand felicitari preotului nostru paroh pentru staruinta si dorinta de a fi reprezentati la aceast eveniment.

Raminem cu deplina bucurie si satisfactie implinita de a fi onorat invitatia parohiei Sf Andrei de participare la Hramul Bisericii si la Cupa Parohiilor care au adus un suflu nou in inimile noastre. Avem datoria si nadejdea de a continua ce s-a inceput mai ales prin faptul ca acest campionat se doreste sa se extinda la nivel national. Ca atare, pe nucleul acestei echipe vom incerca construirea unei echipe mai puternice si mai competitive care sa reprezinte cu cinste Biserica Parohiei noastre si comunitatea romaneasca din Gatineau.

Cupa Parohiilor - 2010

Am primit din partea organizatorilor, din partea IPS Arhiepiscop Nicolae precum si din partea PS Episcop Vicar Ioan Casian de Vicina, cele mai calde urari de respect si admiratie pentru curajul si dorinta noastra de a participa si de a ne implica in acest eveniment

Cupa Parohiilor - 2010

Multumim gazdelor si organizatorilor pentru efortul depus in organizarea si sustinerea acestui eveniment – Dumnezeu sa rasplateasca eforturile si sacrificiile fratiilor lor !!!

A consemnat,
Daniel Catiche

NOTA - daca doriti sa vizualizati cateva imagini de la acest eveniment [ click aici ]