Ref : Cupa Parohiilor la Fotbal (editia a 5-a)

Cupa Parohiilor 2011

Intr-o atmosfera de reala Sarbatoare a avut loc cea de a V-a editie a Cupei Parohiilor organizata cu ocazia Hramului bisericii Sf Apostol Andrei / Adormirea Maicii Domnului din Mississauga ON, sub indrumarea atenta si duhovniceasca a inimosului preot paroh al acestei biserici Gheorghe Tiu.

Anul acesta au luat startul 5 echipe dintre care si echipa Parohiei noastre Sf. Maria. Sortii ne-au fost favorabili inca de la debut cand am reusit calificarea in semifinale datorita tragerii la sorti.

Impactul cu un meci din semifinale nu a fost prea dur cu noi. Pe o vreme plina de intemperii, echipa noastra a iesit victorioasa in semifinala invingand echipa parohiei "Sf. Prooroc Ilie" din Richmond Hill cu scorul 2-0.

In marea finala sortii ne-au harazit un adversar mult mai puternic si anume echipa parohiei "Invierea Domnului" din Hamilton , inzestrat cu o capacitate de lupta iesita din comun. A fost un meci de uzura, cu multe intreruperi si vociferari de ambele parti, "arsenalul" ambelor echipe a constat mai mult in a distruge decat a construi in teren.

Meciul s-a incheiat cu scorul de 0-0 fara faze notabile. La capatul celor 40 de minute, arbitrul intilnirii, PS Ioan Casian a pus punct unui meci tacticizat si a urmat loteria penalty-urilor unde ca si anul trecut echipa noastra a pierdut cu scorul de 2 - 1 si implicit Cupa si suma de 1500 CAD atribuite castigatoarei.

Raminem anul acesta cu satisfactia participarii consecutive la aceasta cupa a Parohiilor, multumiri preotului paroh Teofil Arsene pentru suportul moral acordat, multumim acestor baieti inimosi care au dorit sa joace si sa reprezinte cu cinste biserica noastra si comunitatea romaneasca din zona Gatineau

Cupa Parohiilor 2011

Consolarea noastra a fost ca am participat, ca avem continuitate si ca putem forma o echipa in viitor care sa ne reprezinte, si mai nou sa fie ca baza de sustinere pentru organizarea unui mini-turneu cu ocazia Hramului bisericii noastre.

Am primit din partea organizatorilor si din partea PS Episcop Vicar Ioan Casian de Vicina, cele mai calde urari de respect si admiratie pentru curajul si dorinta noastra de a participa si de a ne implica in acest eveniment

Multumim baietilor care au format aceasta echipa, multumim gazdelor si organizatorilor pentru efortul depus in organizarea si sustinerea acestui eveniment – Dumnezeu sa rasplateasca eforturile si sacrificiile fratiilor lor !!!

A consemnat,
Daniel Catiche

NOTA - daca doriti sa vizualizati cateva imagini de la acest eveniment [ click aici ]